Svētdiena, 2022. gada 25. septembris
Vārda diena : Rauls, Rodrigo

Iveta - starp vēsturiskām lietām un puķēm

11.08.2022 Anita Banziņa/Foto no Ivetas Gudiņas personīgā arhīva


   Dobeles novada muzeja krājuma glabātājas Ivetas Gudiņas darba valstība ir mums neredzamā muzeja daļa - bijušās poliklīnikas pagrabstāvs, kur uzskaitītas, aprakstītas, pa tēmām un kolekcijām sagrupētas un stingri uzraudzītas, vai tām tikai kas nekaiš, glabājas senas lietas, dokumenti un fotogrāfijas.

{longHTML}

Sapnis par lauku māju, kas piepildījies Īlē

11.08.2022 Ieva Laizāne/Autores foto
   Ierasts, ka lauku cilvēki bieži pārceļas uz pilsētu. Taču jāatzīst, ka pēdējo gadu laikā šāds «ierastais» modelis vairs nav katra laucinieka sapnis. Aizvien vairāk gados jaunu cilvēku izvēlas meklēt tieši lauku idilli un pilsētas burzmu nomainīt pret māju lauku klusumā un mierā. Arī šis stāsts ir par jaunu cilvēku kopējiem sapņiem par «kādreiz brīvdienu māju laukos», kas ir piepildījies. Viss pateicoties tam, ka būts «uz viena viļņa». Ar LĪVU BRŪVERI «Zemgale» iepazinās kādā saulainā pēcpusdienā.

{longHTML}

Vienkārši strādā. Žēloties nav laika

10.08.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto   
   Šobrīd lielākajai daļai lauksaimnieku ir darba pilnas rokas, jo pilnā sparā rit ražas novākšanas laiks. Par spīti tam, ka pavasaris un vasara šogad augkopjus nepavisam nelutināja, pārsteidzot te ar negaidītu aukstuma vilni, te stiprām lietavām un vēju, kas mūspusē lielu daļu sējumu sagāza veldrē, “Zemgales” aptaujātie augkopji nesūdzējās. Par labības ražības rādītājiem gan vēl pagaidām izdarīt galīgos secinājumus, jo daudzviet lauki vēl nav novākti, bet viens gan lauksaimniekiem bija skaidrs – neraugoties ne uz ko, gluži par sliktu, vēl jo ļaunāk – par neražas gadu šo dēvēt tomēr nevar.

{longHTML}

Esmu pateicīga visiem brīnišķīgajiem cilvēkiem, kuri gadījās manā ceļā

10.08.2022 Alise Kruglauža/Autores foto
   

   Karš Ukrainā pāršalca visu pasauli, un aktuāla kļuva Ukrainas iedzīvotāju došanās bēgļu gaitās, meklējot drošu patvērumu. Tūkstošiem cilvēku pameta savas dzimtās mājas un devās prom ar smagu sirdi, ņemot līdzi tikai pašu nepieciešamāko. Par to, kāda izvērtusies dzīve Latvijā un cik atsaucīgu cilvēku ir snieguši palīdzīgu roku, sarunā ar «Zemgali» pastāsta ukrainiete Natalia Kovalja.

{longHTML}

30 kontrolpunktu, 13 uzdevumu. “AnneBiZe” rullē atkal!

08.08.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto
   Svētdien pie Kaķenieku kultūras un sporta centra tika dots starts šī gada piedzīvojumu braucienam ar automašīnām “AnneBiZe”. Aktivitāte, kas savulaik aizsākās kā bikls mēģinājums aicināt interesentus pavadīt brīvdienu nedaudz citādāk, nekā varbūt ierasts, šo gadu laikā izvērtusies par neatņemamu vasaras sastāvdaļu, ko daudzi gaida ar nepacietību. Ja vien nebūtu pērn ieviesto epidemioloģisko ierobežojumu, kuru dēļ brauciens nenotika, “AnneBiZe” šogad būtu svinējusi jau 10. dzimšanas dienu.

{longHTML}

“Saliņās”, kur ierastais zeļ līdzās eksotikai

08.08.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Šogad dabas māte ar laikapstākļiem nelutina ne tikai augkopjus, kuriem raizes sagādā veldrē sagūlusī labība, bet arī dārzkopjus, no kuriem daudzi šovasar sūdzas par atsevišķu kultūru neražu, sen nepiedzīvotu slimību uzliesmojumu un kaitēkļu invāziju. Ar pēdējām ligām katrs audzētājs cīnās, kā nu kurš prot, sociālie tīkli vai lūzt no dažnedažādiem pieredzes stāstiem, zinātnieku ieteikumiem vai kāda pārbaudītām tautas metodēm. “Zemgale” interesējās, kāda šī vasara izvērtusies Bērzes pagasta “Saliņās”, kurā jau vairāk nekā septiņus gadus saimnieko KASPARA OTIKOVA vadītā SIA”Daudziņi” un kur nodarbojas ar bioloģisko dārzeņu audzēšanu.

{longHTML}

Nevalstisko organizāciju forums – iedvesma radošumam

08.08.2022 Sarmīte Rone/Autores foto


   5. un 6. augustā Dobelē, koncertzālē «Zinta» un pilsētvidē norisinājās Zemgales nevalstisko organizāciju (NVO) centra rīkotais vasaras forums, dodot iespēju tā dalībniekiem – NVO vadītājiem, aktīvistiem un citiem interesentiem – rast atbildes uz šī gada foruma galveno jautājumu – «Kā būt radošam un jēgpilnam?», kopīgi aktualizēt idejas par radošuma attīstību, savu ieceru nozīmīguma izpratni un realizācijas iespējām.

{longHTML}

Nav tādas jomas, kas neattiektos uz pagasta pārvaldi

05.08.2022 Alise Kruglauža/Autores foto

   Dobeles pagastā notiek liela rosība. Nesen aizvadīti Sporta svētki, kas vienmēr ir ļoti labi apmeklēti un gaidīti. Plānā ir jauna volejbola laukuma izveide, ko ierosinājuši vietējie jaunieši. Taču visa pamatā ir rūpes par Lejasstrazdu un Aizstrautnieku iedzīvotājiem, lai viņiem būtu patīkami uzturēties savā dzīvesvietā.

{longHTML}

Gardenē ķērušies pie padomju armijas mantojuma nojaukšanas

05.08.2022 Indra Cehanoviča/ Sarmītes Rones foto
   Gan cilvēku savstarpējās sarunās, gan arī, pašvaldības vadībai, tiekoties ar iedzīvotājiem dažādās sapulcēs, ne reizi vien ir izskanējuši jautājumi par dažādu novada teritorijā esošu ēku, kas vairs netiek izmantotas to sākotnējiem mērķiem, nākotni vai vidi degradējošu objektu, ko tautā ierasts dēvēt vienā vārdā jeb vienkārši par graustiem, turpmāko likteni. Vairākas šādas “bēdu ielejas” novads jau pirms daudziem gadiem saņēma mantojumā no padomju armijas, piemēram, agrāko armijas daļu teritorijas Auru pagasta Gardenē un Dobelē. Par Gardeni beidzot var sacīt, ka nu “ledus ir izkustējies” no nulles punkta”.

{longHTML}

“Es esmu tērvetnieks...”

05.08.2022 Anita Banziņa/Foto no Artūra Reinika personīgā albūma
   Dinozauri - tā savu grupu “Tērvete” reizēm dēvē Artūrs Reiniks. Joks, protams, lai uzsvērtu to, ka grupa ir jau dikti sena. Tomēr pats fakts, ka “Tērvete” šajā tik mainīgajā mūziķu pasaulē pastāv jau 34 gadus, gan nav nekāds joks. Tas ir pat ļoti nopietni.

{longHTML}