Piektdiena, 2022. gada 2. decembris
Vārda diena : Meta, Sniedze

Šā gada Ziemassvētku karaliste — Jau novembrī Lietuvas Pakrojas muiža aicinās uz lielo laternu festivālu „Pūķi, mīti un leģendas“

09.11.2022 PAKROJAS MUIŽA

     Iestājoties tumšajam gadalaikam, arī šogad Lietuvas Pakrojas muižā gaismas iedegs lielākais ziemas pasākums Ziemeļeiropā. Muiža pārsteigs viesus ar Āzijas kultūras iedvesmotu milzu laternu un gaismas festivālu „Pūķi, mīti un leģendas“. Starp miljoniem gaismekļu būs arī jaunas neticama izmēra kvēlojošās zīda laternas, kas ir īpaši radītas Pakrojas muižai.

 

26. novembrī piecpadsmit hektāru plašajā vēsturiskās muižas teritorijā durvis vērs gada spilgtākais festivāls „Pūķi, mīti un leģendas“, padarot šo vietu par Ziemassvētku un Jaungada valstību ar vairāk nekā 50 dažādām izgaismotām mākslinieciskām gaismu kompozīcijām, kuru idejās un tapšanā darbu ir ieguldījuši vairāki desmiti mākslinieku no dažādām Āzijas valstīm. Pasākumā būs apskatāmas speciāli muižai un tās apkārtnei radītas neticami lielas skulptūras: mītiskie briesmoņi un gaismas pūķi, kas nes cerību un laimi, uzticības simboli — dzērves un flamingi, lauvas krūšutēls, kas pasargā no ļaunajiem gariem, apburošā austrumu dieviete un visbeidzot arī 25 metrus garš un 5 metrus augsts jūras briesmonis krokodils Vans, kas izaicinās jūsu drosmi, ļaujot pat tajā ieiet. To visu caurstrāvos svētku rosība, Ziemassvētku tirdziņš, karuseļi, atrakcijas visai ģimenei, austrumu virtuves garšas, tikšanās ar Ziemassvētku vecīti un unikālās muižas aktivitātes — amatnieku darbnīcas, pasaulslavenā vēsturiskā spirta rūpnīca un daudz kas cits.

Esmu gandarīts, ka tumšajā gadalaikā muižas teritoriju atkal izgaismos festivāls, kurā atdzīvojas leģendas. Šogad tas būs piektais gaismas festivāls un, iespējams, lielākais pasākums, kāds jebkad rīkots muižā. Tajā ir izmantoti desmitiem kilometru zīda, miljoniem spuldzīšu un, es nepārspīlēju, simtiem negulētu radošu nakšu. Pasākums pārsteigs tos, kas jau visu redzējuši, un būs tā vieta, kur šoziem būs iespēja smelties maģisko enerģiju, kas jūs pavadīs visu gadu: no neredzētām būtnēm un pat paša uguns valdnieka pūķa, kas ieguvis milzu laternu veidolu,“ stāsta Pakrojas muižas Barons.

Katru piektdienu, sestdienu un svētdienu no 26. novembra līdz 8. janvārim Lielo Āzijas laternu festivāls „Pūķi, mīti un leģendas“ aicina apmeklētājus iegrimt Austrumu mistikā un atklājumos.

Pakrojas muiža atrodas pavisam netālu no Bauskas un vien divu stundu braucienā no Rīgas. Tā ir ne vien Lietuvā lielākā muižas saimniecība, bet arī viena no 18 pievilcīgākajiem kultūras tūrisma vietām Eiropā, kas ir ieguvusi Lietuvas „Gada tūrisma objekts 2018., 2019., 2021.“ titulu. Šeit ik gadu notiek unikāli ziedu un gaismu festivāli, kā arī tiek atdzīvinātas XIX gs. muižas dzīves ainas.

Vairāk informācijas un biļešu iegāde: ŠEIT 

Lasīt vairāk 

Piešķīra līdzfinansējumu, pārņēma īpašumus

01.12.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   “Zemgales” iepriekšējā numurā bija lasāms ieskats Dobeles novada domes novembra sēdē un publicēta daļa no izskatītajiem lēmumprojektiem. Šajā numurā – par pārējiem jautājumiem, par ko lēma domnieki. To vidū bija arī jautājumi par līdzfinansējuma piešķiršanu vairākiem projektiem, ko Penkulē, Augstkalnē un Bukaišos, kā arī Aucē grasās īstenot vietējās nevalstiskās organizācijas, kā arī par pašvaldībai piederošā īpašuma Baznīcas ielā, Dobelē, maiņu pret kāda uzņēmuma īpašumu tajā pašā ielā. Tika arī skaidrots, ko ar jaunieguvumu plānots darīt.

Galvenais - lai es varu paļauties

01.12.2022 Anita Banziņa/Foto no Irinas Muzikantes albuma

Irina Muzikante - dobelniece, grāmatnīcas «Globuss Dobele» vadītāja:

   - Man patīk šis svētku gaidīšanas laiks - ļoti rosīgs, darbīgs un iedvesmojošs gan darbā, gan ģimenē. Arī paši Ziemassvētki patīk, it sevišķi, ja tie patiešām ir balti.
Novembra otrā puse un decembris mums veikalā parasti ir visdarbīgākais laiks, kad ir tik daudz pircēju un visi gādā dāvanas. Jā, grāmatas joprojām ir vērtīga dāvana, daudzi iegādājas arī kalendārus nākamajam gadam, lai gan cenas, kā zināms, nav zemas. Taču Ziemassvētku gaidīšanas laikā, gādājot dāvanas bērniem un mazbērniem, māmiņas un omītes parasti nežēlo naudiņu, lai palutinātu un uzdāvinātu bērnam skaistu grāmatu, jo, kā teicis Garisons Keilors, grāmata ir dāvana, kuru var atvērt atkal un atkal.

Auditētā uzņēmuma vadītājs lūdzis pārtraukt darba attiecības

30.11.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Kā allaž, novada domes sēdes noslēgumā bija izpilddirektora Agra Vilka ziņojums par pašvaldības paveikto oktobrī. Tajā šoreiz tika vēstīts gan par sniegto atbalstu mājsaimniecībām energoresursu cenu kāpuma kompensēšanai, gan par elektroenerģijas ekonomijas laikā gūtajiem ietaupījumiem, gan diskutēts par 18. novembra pasākumu Dobelē un apspriesti citi jautājumi. Domnieki arī tika informēti par vienas kapitālsabiedrības vadītāja iesniegumu, kurā lūgts pārtraukt viņa darba pienākumus pirms laika.

Jau svētdien iedegs centrālās svētku egles

30.11.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Pēc pāris dienām Dobelē un arī Aucē iedegs tā dēvētās centrālās novada svētku egles. Tiesa, šogad, ņemot vērā būtisko elektroenerģijas cenu kāpumu, “Zemgale” šo jauko pasākumu priekšvakarā uzklausīja vairākus iedzīvotāju jautājumus. Piemēram, kāpēc egli iedegs vien otrajā Adventē?

Profesionālajai izglītībai novadā ir nākotne

28.11.2022 Sarmīte Rone/Autores foto

   Par to ir pārliecināts Dobeles Amatniecības un vispārizglītojošās vidusskolas (DAVV) direktors ROMĀNS GRIŠKEVIČS, kurš šo izglītības iestādi vada kopš 2014. gada. Bet  profesionālās izglītības iespējas Dobelē tiek piedāvātas krietni ilgāku laiku: iepriekš bija Amatu skola Gaurata ielā, kur tagad iekārtota viena no abām DAVV dienesta viesnīcām. 2011. gadā Amatu skola tika apvienota ar vakarskolu, kas darbojās pašreizējā DAVV ēkā, un izveidota pašreizējā izglītības iestāde.

Latvijā esmu atradusi savu miera ostu

28.11.2022 Alise Kruglauža/Foto no Jūlijas Poperečņukas albuma


   Karš Ukrainā joprojām turpinās. Katru dienu pienāk arvien jaunas ziņas par cietušiem pilsoņiem un izpostītām ēkām. Var jau teikt, ka tas mūs neskar, daudzus tas nemaz neinteresē, taču karš ir mainījis arī mūsu ikdienu. Pie mums, Latvijā, patvērumu ir atraduši daudzi ukraiņi, lai turpinātu dzīvot un rastu iemeslus priekam arī ārpus iemīļotās dzimtenes robežām.


Alise Kruglauža/Foto no Jūlijas Poperečņukas albuma

Pamanot to, kam ikdienā paskrienam garām

28.11.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   Vēl līdz pat 5. decembrim Kaķenieku bibliotēkā aplūkojama ILZES KARLSONES – FREIMANES fotogrāfiju izstāde “Es mīlu Latviju savu”. “Zemgale” viesojās grāmatu krātuvē, kad vēl tikai tika veikti pēdējie izstādes iekārtošanas darbi, un tikās arī ar autori.

Laureātu vidū – “Telpa MS”, “Muldas” un “East Metal”

24.11.2022 Indra Cehanoviča/Foto no Dobeles PUIAC arhīva   Šodien Rundāles pilī, ar labām domām pēc pandēmijas ierobežojumu beigām uz apbalvošanu atkal pulcēsies gandrīz divi desmiti aizejošā gada Zemgales krietnākie uzņēmēji - konkursa “Gada uzņēmējs Zemgalē” 2022. gada laureāti.

Mums ir viena asinsrite

24.11.2022 Alise Kruglauža/Autores foto   22. novembrī Dobeles kultūras namā notika Asins Donoru diena, uz kuru ieradās 104 donori. Veiksmīgi nodot asinis izdevās 86 personām, tomēr 18 atnākušajiem nācās atteikt. Pieci no viņiem diemžēl ieradās pēc pulksten 13, kad datora sistēma bija jau slēgta un ziedot gribētājus vairs nebija iespējams piereģistrēt.

Aizstrautnieki - ciemats, kurā grib dzīvot

24.11.2022 Anita Banziņa/Autores foto

Dobeles pagasta Aizstrautnieku ciems, salīdzinot ar citiem ciemiem novadā, ir jauns veidojums, var teikt, padomju laika produkts. Bijušais kolhoza centrs, sācies no vienas lauku mājas, tagad ir izaudzis par glītu, sakoptu un dzīvošanai ērtu ciematu.LAIKRAKSTU VAR IEGĀDĀTIES ARĪ CITOS TIRZNIECĪBAS PUNKTOS DOBELĒ:
SIA DOBELES PB VEIKALĀ BRĪVĪBAS IELĀ 58, SIA "LŪCIJA" (Circle K)   
UZ SĀKUMU