Ceturtdiena, 2022. gada 26. maijs
Vārda diena : Eduards, Edvards, Varis

 

Uz zīda ir pavisam «citādāka padarīšana»

02.05.2022 Ieva Laizāne/Autores foto

      Kopš aizvadītās trešdienas Dobeles novada muzeja mazajā zālē ir skatāma dobelnieces LAUMAS LIEPAS gleznu un zīda darbu izstāde «Gaidot mieru un pavasari».

Izstādē ir apskatāmas gleznas, kā arī apgleznotas dabīgā zīda šalles un lakati. Lauma Liepa šo tehniku ir apguvusi pašmācības ceļā un mākslas studijā, bet talantu mantojusi no sava tēva, kokgriezēja, kurš visu mūžu ir strādājis kombinātā «Māksla».
   – Esmu dzimusi jūrmalniece, taču pēc augstskolas beigšanas, 1973. gadā, pārcēlos uz Dobeli. Tā jau 49 gadus esmu dobelniece.
Mana mamma mīlēja rokdarbus, tāpēc jau no agras bērnības labprāt nodarbojos ar adīšanu. Tēvs man un manām divām māsām mācīja visus saimniecības darbus un zīmēšanu. Tā man īpaši patika.

Zēns, uz kuru Dievam ir savi plāni

28.04.2022 Piezvanot pa ziedojumu tālruni 90006384 (maksa par zvanu 1,42 EUR), jūs palīdzēsiet Artim Krūmiņam apmaksāt ārstēšanās kursu.

        
   Artim ir pieci gadiņi. Viņš dzīvo Dobeles rajona Anneniekos. Zēnam ir jānokļūst Beļģijas medicīnas centrā ABR, lai tiktu vaļā no sāpēm, ciešanām un lēkmēm. Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Artim ziedojumu kontu.

   Burtiski pāris dienas pirms Lieldienām Artim tika veikta operācija, par kuru viņa māmiņa Indra saka, ka tā ir balva par viņas pūliņiem un cīņu piecu gadu garumā: Artim izņēma gastrostomu - barošanas caurulīti, kas viņam tika ielikta neilgi pēc dzimšanas. Tagad Indra var droši barot viņu ar karoti, nebaidoties, ka dēlēns var aizrīties. Viņiem abiem tas ir milzīgs prieks un atvieglojums.


Kas notika ar Arti

   Ar Arti mēs iepazināmies pirms trim gadiem, kad palīdzējām viņam savākt līdzekļus pirmajam ārstēšanās kursam ar beļģu speciālistiem. Savas īsās dzīves laikā Artis ir pieredzējis ļoti daudz sāpju un ciešanu. Viņš ir ļoti gaidīts bērns, taču dzemdības sākās pirms laika. Kad Artis piedzima, viņš svēra tikai 640 gramus. Bērniņš bija tik mazs, ka viņu varēja noturēt vienā plaukstā. Par viņa dzīvību nācās cīnīties. Vienā brīdī bērnam notika asins izplūdums smadzenēs…
Taču Artis izrādījās īsts cīnītājs – ārsti brīnījās par viņa vēlmi dzīvot, par to, ar kādu neaprakstāmu spītību viņa organisms centās izķepuroties pat no visbezcerīgākajām situācijām. “Tas nozīmē, ka Dievam uz viņu ir citi plāni,” uzskata Indra.

Kas ir laime

   Katram laime nozīmē ko citu. Šodien Artim ir jau pieci gadi. Indrai laime nozīmē to, ka Artim beidzot ir izņemta gada vecumā ievietotā barošanas caurulīte, jo, pateicoties regulārai terapijai un rehabilitācijai, viņai ir izdevies izstiept Arta krūškurvja muskuļus, un ēdiens vairs nenokļūst plaušās. Tagad Indra baro viņu ar karotīti. Laime, ka viņai vairs nav pastāvīgi jāsauc ātrā palīdzība. Laime, ka pagaidām nav nozīmētu operāciju, un viņi var atvilkt elpu. Laime, ka tagad Indra var nēsāt Arti uz rokām bez speciālām palīgierīcēm, jo viņš ir iemācījies turēt galvu. Laime, ka Artim vairs nav vajadzīgs skābekļa aparāts, un ģimene varēja to atdot atpakaļ slimnīcai COVID-19 pacientu ārstēšanai.
Un laime būs, ja Artis pēc ārstēšanās kursa Beļģijā iemācīsies turēt savu ķermeni tā, lai varētu viņam pasūtīt balstošu SPIO korseti un ortozes kājiņām.

Dieva plāni

   Kad Artis gulēja dzemdību nama reanimācijā, baznīcā, kuru apmeklē viņa krustmāte Laura, par mazo puisēnu aizlūdza visa draudze. Pat nepazīstami cilvēki, uzzinot par slimo mazuli, sūtīja viņam uz slimnīcu aizkustinošas dāvaniņas – rotaļlietas, zeķītes. Indra līdz šim kā talismanu saudzīgi glabā mazu lācīti ar sirsniņu. Viņa uzskata, ka cilvēku sirds siltums un atbalsts ir milzīga vērtība. Tieši pateicoties atsaucīgu cilvēku atbalstam ģimene spēja apmaksāt zēna ārstēšanu un rehabilitāciju.

Mamma 
   Artim ir paveicies – viņam ir ļoti mīloši un pašaizliedzīgi vecāki. Ir jābūt apveltītam ar gaišu dvēseli, lielu izturību un neiedomājamu mērķtiecību, lai izturētu un godam nestu šo smago likteņa pārbaudījumu. Indra lieliski saprot, ka viņu gadījumā nav tādas burvju nūjiņas, kas vienā mirklī ļautu Artim izveseļoties. Katrs mazuļa kliedziens, katrs vaids, katra asara atsaucas mammas sirdī ar simtkāršu spēku. Tas ir ļoti smagi. Taču Indra ir iemācījusies uztvert to kā daļu savas dzīves. “Tas ir mūsu mazulis, un mēs darīsim visu, kas viņam vajadzīgs.” Šobrīd Artim ir nepieciešams ļoti svarīgs ārstēšanās kurss Beļģijā, kura apmaksai Indra lūdz mūsu palīdzību. Kamēr Artis ārstēsies klīnikā, Inda tikmēr izies apmācības pēc īpaši Artim izstrādātas programmas, lai varētu turpināt ikdienas nodarbības pēc ABM metodes mājās.
Kad Artis piedzima, Indra ar vīru dzīvoja Rīgā pie vīra vecākiem. Nesen viņi pieņēma lēmumu pārcelties pie viņas vecākiem Dobeles pusē. “Rīgā dzīve ir dārgāka, nav blakus specializēta dārziņa un ir ļoti grūti atrast auklīti, kas piekristu kaut pāris stundas pieskatīt šādu īpašu bērniņu. Ik dienas nēsāt Arti un ratiņus pa kāpnēm no trešā stāva ar katru gadu kļūst arvien smagāk…” Visa nauda ģimenē aiziet Arta ārstēšanai un rehabilitācijai, Indra vadā viņu pie speciālistiem Dobelē un reizi nedēļā - uz centru “Solis augšup” Rīgā. Ceļš uz Rīgu aizņem vairāk par stundu uz vienu pusi, kopumā katrs brauciens izmaksā aptuveni 20 eiro, ģimenei tā ir liela nauda.

Par mīlestību

   Indra pēc izglītības ir psiholoģe. Viņa ir daudz domājusi arī par nelaimi, kas piemeklējusi viņas ģimeni. “Viņš ir ienācis manā dzīvē, lai iemācītu mani mīlēt. Absolūti un neapšaubāmi. Agrāk es to nesapratu, domāju, ka mani var mīlēt par to, ka esmu laba, vai gudra, vai daru pareizas lietas … Uzskatīju, ka mana mīlestība ir jānopelna. Artis iemācīja mani, ka patiesībā mīlestība ir, kad mīl nevis tāpēc, ka tu esi labs, bet tāpēc, ka tu esi. Arī bērni ir jāmīl nevis par kādiem īpašiem viņu nopelniem vai tādēļ, ka viņi ir paklausīgi, bet vienkārši tāpat. Tāpēc, ka viņi jums ir. Tajā pēc būtības arī slēpjas dzīves jēga.”
Un vēl Indra ir nonākusi pie secinājuma, ka visi īpašie bērni ir mīlestības apustuļi. Viņa ir par to simtprocentīgi pārliecināta. Tāds arī ir Dieva plāns uz viņiem.
Labdarības fonds BeOpen ir atvēris piecgadīgajam Artim Krūmiņam ziedojumu kontu.

Kam nepieciešami līdzekļi

   Ārstnieciskās terapijas kurss klīnikā ABR Belgium (Advanced Biomechanical Rehabilitation).
Klīnikā tiek veikta precīza bērna aktuālā biomehāniskā statusa testēšana, kā arī struktūras deformāciju izpēte. Balstoties uz iegūtajiem rezultātiem, tiek izstrādāta individuāla rehabilitācijas programma nākamajam periodam. Vecākiem tiek nodrošināta apmācības ABR kursos, kas ietver sevī lekcijas un praktiskās nodarbības. ABR metode ir ļoti populāra, jo tā ir maiga, nevardarbīga un sniedz pozitīvus rezultātus visos, pat vissmagākajos gadījumos. Regulāri pielietojot šo metodi, bērna stāvoklis ievērojami uzlabojas.

   Lai paveiktu visu iecerēto mazā puisēna veselības stāvokļa uzlabošanai, ir nepieciešams atbalsts 10 115 eiro apmērā.
Labdarības fonds BeOpen ir atvēris ziedojumu kontu Arta Krūmiņa atbalstam.
Piezvanot pa ziedojumu tālruni 90006384 (maksa par zvanu 1,42 EUR), jūs palīdzēsiet Artim Krūmiņam apmaksāt ārstēšanās kursu.

Pārskaitīt jebkuru summu Artim var uz labdarības kontu:
Labdarības fonds BeOpen
Reģistrācijas numurs: 50008218201
Konta numurs: LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Maksājuma mērķis: Zaļā lampa, palīdzība Artim Krūmiņam

Lasīt vairāk

Bikstu seniori atzīmēja “acīti”

25.04.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto

   
    Aizvadīto sestdien Bikstu kultūras namā savu 21. dzimšanas dienu jeb “acīti” kopā ar tuvākiem un tālākiem draugiem atzīmēja Bikstu pagasta pensionāru biedrība. Sarīkojumam bija dots nosaukums “Tu tikai notici...”.

Vai var uzticēties pašvaldības policijai?

25.04.2022 Ieva Laizāne/Autores foto

   Redakcijā saņēmām ziņu no kādas lasītājas Aucē:

– Esmu satraukusies par mūsu novada drošību, šajā gadījumā konkrēti Auces.

Piektdienas vakarā, pēc darba, ap pusnakti devos pastaigā ar savu suni. Ejot pa Vītiņu ielu, tālumā redzēju, ka uz ietves guļ vīrietis. Pieejot tuvāk, satiku jaunieti, kurš pastāstīja, ka, tieši tāpat kā es, bija devies pastaigā ar suni, ievērojis vīrieti guļam zeme. Viņš zvanījis pašvaldības policijai, kura pieņēmusi izsaukumu. Tā kā abi nopratām, ka guļošais ir manāmā reibumā un nav nepieciešama medicīniskā palīdzība, manā klātbūtnē jaunietis zvanīja vēlreiz pašvaldības policijai un jautāja, pēc cik ilga laika ekipāža ieradīsies un kā nepieciešams rīkoties – gaidīt vai var doties prom.

Enerģētiskās nabadzības samazināšana tepat, mūspusē

25.04.2022 Ieva Laizāne/Autores foto

       No 2020. gada 1. septembra Zemgales reģionālās enerģētikas aģentūra (ZREA) Atēnu nacionālās Tehniskās universitātes (Grieķija) vadībā sadarbībā vēl ar 13 partneriem no Grieķijas, Beļģijas, Vācijas, Luksemburgas, Ungārijas, Horvātijas, Igaunijas, Bulgārijas, Portugāles un Spānijas uzsākusi Eiropas Savienības (ES) «Apvārsnis2020» programmas finansētā projekta «Enerģētiskās nabadzības mazināšana, izmantojot enerģētikas koorperatīvu iniciatīvas» (POWERPOOR ), granta īstenošanu, kas plānota līdz 2023. gada augustam. Par projektu «Zemgalei» stāsta «Enerģētiskās nabadzības mazināšanas» mentors ILMĀRS MATVEJS.

Vienmēr ir bijis ļoti labi savā laikā

21.04.2022 Ieva Laizāne/ Teksts/Foto   Publikācijā «Kā klājas» šoreiz aprunājāmies ar DACI ČUNKU – Lielauces Tautas nama vadītāju.

   – Kā man klājas? Hm, vienu brīdi es biju uz «slimības lapas» operācijas dēļ. Centos visu laiku vairāk vai mazāk būt darbiņā iekšā.

Esmu ļoti priecīga, ka mums piešķīra naudiņu, lai Tautas namam būtu jauns skatuves ietērps, kurš, kā saka, man ir kopš kolhoza laikiem. Respektīvi, aizkulises, skatuves aizkari, viss jauns būs. To es tagad gaidu – solīts, ka maija mēnesī būs klāt – tas ir tāds liels prieks.

Lielā Talka jau pēc nedēļas

21.04.2022 Ieva Laizāne/Ivara Bušmaņa foto
   Jau pavisam drīz, 30. aprīlī, 15. reizi pēc kārtas Latvijā norisināsies Lielā Talka, kuras ietvaros ikviens iedzīvotājs aicināts veikt atkritumu savākšanas un vides labiekārtošanas darbus. Līdzīgi kā pērn, talkotājiem ir iespēja piedalīties SOLO (tai skaitā DUO un Ģimenes) talkā un vākt atkritumus individuāli, kā arī organizēt publiskās talkas. Mūspusē talkotāji ilgi negaida – daži ķērušies pie darba jau iepriekš, piemēram, lielaucnieki.

Labvēlīgo apstākļu dēļ ērces kļuvušas aktīvākas

21.04.2022 Alise Kruglauža/Foto no interneta resursiem

      Pēc gariem un drūmiem ziemas mēnešiem termometra stabiņa pakāpšanās pielīdzināma sapnim vasaras naktī. Taču šis laiks atmodina arī ērces, pēc kuru "apciemojuma" sapnis var pārvērsties īstā murgā. Kā liecina aktuālie novērojumi, ērču sezona ir sākusies, un tas nozīmē, ka piesardzība, dodoties dabā, ir vitāli nepieciešama. Pat pēc dārza darbiem vai pēc pastaigas ar suni.

Novadā uzsākta avārijas bedrīšu labošana

20.04.2022 Indra Cehanoviča/Autores foto
   Vakar Dobeles novadā uzsākts tā dēvēto “avārijas” bedrīšu remonts ielās, kas klātas ar asfaltsegumu. Remontdarbus veic SIA “Dobeles Komunālie pakalpojumi”.

Lai uzlabotu satiksmes drošību, lielākās un bīstamākās bedres tiks labotas arī ielās, kurās drīzumā paredzēti rekonstrukcijas darbi, tajā skaitā Dobelē, J. Čakstes ielā, un Auros, Skolas ielā. Sociālajos tīklos šajā sakarā lasāmas neizpratnes pilnas replikas – vai tad solījumi par abu brauktuvju rekonstrukciju vēl šogad ir aizmirsti?

Atgriežas ar sudraba medaļām

20.04.2022 Ieva Laizāne/Autores foto

   Piecas Dobeles Sporta skolas jaunatnes komandas Lieldienu brīvdienas, no 14. līdz 18. aprīlim, pavadīja Čehijas galvaspilsētā Prāgā, kur piedalījās vērienīgajā Starptautiskajā jaunatnes handbola turnīrā – «Prague Handball Cup». Dobeles puišiem – sudrabs!LAIKRAKSTU VAR IEGĀDĀTIES ARĪ CITOS TIRZNIECĪBAS PUNKTOS DOBELĒ:
SIA DOBELES PB VEIKALĀ BRĪVĪBAS IELĀ 58, SIA "LŪCIJA" (Circle K)   
UZ SĀKUMU