Trešdiena, 2019. gada 23. janvāris            Vārda diena : Grieta, Strauta

Zebrus apkārtnes draugu biedrība sāk ar slēpošanu


   Pamazām veidojas Zebrus apkārtnes draugu biedrība, un viens no tās tapšanas mērķiem ir - kopīgi pavadīt brīvo laiku.

Sestdien, 29. janvārī, bija neliels šādu pasākumu ģenerālmēģinājums.
Slēpotgribētājus pie sevis, skaistajā paugurainajā apvidū, uzņēma "Blaizu" saimnieks Māris Lazda.
Dabas māte šajā dienā bija sagādājusi diezgan skarbus apstākļus slēpošanai un cita veida aktivitātēm ārā. Vējš lika domāt, ka raganas svin savus svētkus, jo ik pa brītiņam pāri laukiem pārlaidās lielāks vai mazāks puteņa virpulītis.

Anitas Bisenieces teksts / Dzintras Sirsones foto 02.02.2011

Tiek veidots Auces novada muzejs

  

   - Muzeja uzdevums ir pētīt, saglabāt un popularizēt. Tad nu mēs gribam cauri laikiem, cauri notikumiem rādīt sava novada cilvēkus. Darbs ir interesants. Viss ir pašā sākumā, - tiekoties jaunveidojamajam Auces novada muzejam ierādītajās divās telpās blakus novada bibliotēkai, „Zemgalei” teica Ina Bojāre. Viņa kopš pērnā gada septembra ir Auces kultūras centra novadpētniecības muzeja speciāliste.

Ligitas Dāvidsones teksts / foto02.02.2011

Vienosies, kad būs skaidrība finasēs   Janvārī notikušajā Tērvetes novada domes sēdē izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Inita Roze informēja, ka ir notikusi komitejas sēde, kurā piedalījusies arī Tērvetes dabas parka informācijas un izglītības centra vadītāja Lilita Bogdane un novada tūrisma informācijas centra vadītāja Ilona Līduma.

Spriests par kultūras pasākumu plānošanu novadā šajā gadā, kā arī par pasākumu plānu Annas Brigaderes 150 gadu jubilejas atzīmēšanai. Deputātiem izvērtēšanai tika piedāvāti abi plāna projekti, kuros hronoloģiskā secībā bija sarindoti lielākie pasākumi.

Ausmas Smiļģes teksts / foto02.02.2011

Igauņi mācās no mūsu pieredzes
   Aizvadītajā nedēļā  Dobeles Valsts ģimnāzijā viesojās izglītības eksperti no Igaunijas, programmas “Noored Kooli” ietvaros, kas ir līdzīga Latvijas programmai “Iespējamā misija”. Viņi vēroja  “Iespējamās misijas” fizikas, dabaszinātņu un matemātikas skolotāja Gata Narvaiša un ekonomikas, bisnesa ekonomikas pamatu un komerczinābu skolotājas Danas Kalniņas stundas 10. un 12. klasē.


Attēlā – Dana Kalniņa (no kreisās) , Gatis Narvaišs un viesi no Igaunijas.

Gatis Narvaišs teksts / foto no skolas albuma02.02.2011

Sveču mēnesī - sveču izstāde Dobelē


   Sveču diena, kas tiek dēvēta arī par vienu no Māras dienām – Ziemas Māra (Pavasara Māra – 25. marts, Vasaras – 2. jūlijs, Lielā Māra – 15. augusts, Mazā Māra – 8. septembris) ir 2. februārī un tā ir devusi arī otru nosaukumu – Sveču mēnesis – februārim. Tautā šo dienu mēdz dēvēt arī citādāk – Svecaine, Grabenīca, Vēja diena, Govju diena. Lai vai kā, Sveču diena iezīmē ziemas vidu un līdzīgi kā daudzos citos svētkos, latviešiem ir dziesmas un ieražas, kas skandējamas Sveču dienā.

Laika gaitā ieradumi un tradīcijas mēdz mainīties un veidojas jaunas. Tā, iespējams, varēsim sacīt pēc vairākiem gadiem, ka Sveču dienā aizsākās jauna ieraža Dobelē – vakar Amatu mājā tika atvērta un būs skatāma līdz februāra beigām SIA “Baltic Candles Ltd” ražotnes sveču izstāde.  Šķiet daudziem  ir atpazīstams ražotnes nosaukums, jo jau ilgus gadus Dobeles vārds ir saistāms arī ar svecēm, kas tapušas mūsu pilsētā. 

Baibas Poles teksts / foto02.02.2011

Tik gaišu prātu, atmiņu un enerģiju dod, Dieviņ, katram no mums!
   Šobrīd līdzās Bēnes dzelzceļa stacijai esošajā necilajā koka divstāvu mājā, ko pirms vairāk nekā pusgadsimta diendienā pieskandināja gandrīz pārdesmit bērnu balsis, valda rimts miers.

Aizvadītajā sestdienā to iztraucēja daudzie ciemiņi, kuri vēra Antona Stroda dzīvokļa durvis, lai suminātu viņu jubilejā. Gaviļnieks, sveicējus sagaidot, bija uzvilcis svinībām taupīto dzelzceļnieku formas tērpu un “izrotājis” to ar kādreiz saņemtajiem apbalvojumiem, par ko teica:
   - Tāds nu es esmu. Uzvilku formu, lai jūs redzētu, kāds es biju, kad gāju pensijā. Toreiz nevienam neko par  brīvu nedeva, visu vajadzēja nopelnīt, tie apbalvojumi man – par labu darbu. Vienam otram, kad gāja pensijā, neviena “bļendaka” nebija. Varu palielīties, ka man ir arī Augstākās Padomes Goda raksts par teicamu darbu.

Ausmas Smiļģes teksts / foto31.01.2011

MeKA pulcina Tērvetes novada skolēnus

 
  
   O
tro gadu 30 Tērvetes novada skolu jaunieši iesaistās nodarbību ciklā „Mežs rudenī, ziemā, pavasarī”, kas tiem dod iespēju ne tikai paplašināt redzesloku, bet arī vienam otru labāk iepazīt.

     25. janvārī A. Brigaderes, Tērvetes, Bukaišu pamatskolas un Augstkalnes vidusskolas 5.-9.kl. audzēkņiem Tērvetes dabas parka vides izglītības speciālistes I.Jagučanska un S. Geislere piedāvāja AS „Latvijas valsts meži” vides izziņas programmas „Izzini mežu!” ietvaros doties mācību ekskursijā uz Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūtu (MeKA) Jelgavā.

Ausmas Smiļģes teksts / foto31.01.2011

Plānoja pāris gadus, bet rit divpadsmit   Tā ir noticis ar Auces Latviešu biedrības krīzes centra “Namiņš” humānās zupas virtuvi.

Centra dibinātāja un vadītāja Ligija Bluka saka:
   - Cerējām, ka situācija pāris gados stabilizēsies, taču nu jāteic – ne gala ne malas neredzam darāmajam, lai sniegtu atbalstu bērniem.
   Pavisam cits kontingents
Nu jau tie ir citi bērni, kuri uz “Namiņu” nāk pusdienot. Protams, pirmo gadu aprūpējamie jau ir izauguši. Bet atšķirība šobrīd no kādreizējās ikdienas ir cita: toreiz pusdienot nāca bērni no ģimenēm, par kurām varējām teikt, ka viņi ir no nelabvēlīgām, jo vecāki “izlaidušies”, bet tagad mūsu pusdienotājiem vecāki vai nu ir zaudējuši darbu ne sava slinkuma vai nedisciplinētības dēļ, vai nu viņiem ir darbs, bet nespēj nopelnīt tik daudz, lai spētu savas atvases nodrošināt ar pārtiku un apģērbu. Protams, palīdzība ir vajadzīga kuplajām saimēm: mums ir astoņas ģimenes, kurās ir no pieciem līdz deviņiem bērniem.

Ausmas Smiļģes teksts / foto31.01.2011

Kāda smarža! Kādas krāsas! Cik fantastiski skaisti augļi!


    Tā  cits citam savu pārsteigumu vēl pirms izstādes oficiālās atklāšanas pauda tie rīdzinieki, kuri Valsts Dabas muzejā trešdien bija ieradušies stundu agrāk.

To atklājot, muzeja direktore Skaidrīte Ruskule teica:
   - Sacīšu, ko domāju: esat sveicināti vienā no muzeja skaistākajām izstādēm, kas notiek katru gadu! Man ir neviltots prieks, ka šo izstādi varam saukt par tradicionālu: Valsts Augļkopības institūts ar savu veikumu rīdziniekus un citus apmeklētājus iepriecina jau ilgus gadus. Un katrreiz mēs nebeidzam priecāties par skaistumu, smaržām un garšām, jo ir iespēja baudīt ar acīm, izgaršot, novērtēt, izvēlēties, iespējams, audzēšanai savā dārzā, ko sirds kāro. Tāpēc saku: - paldies dobelniekiem par šo brīnišķīgo iespēju, kas mums visiem atkal ir dota!

Ausmas Smiļģes teksts / foto31.01.2011

Medībās – kā jaunībā uz balli


   Masu informācijas līdzekļos, sākoties sniegotajam periodam, vairākkārt izskanējuši aicinājumi cilvēkiem nākt palīgā meža dzīvniekiem, jo netradicionālie laika apstākļi arī viņiem sagādājuši raizes – grūtības barības atrašanā un savas dzīvības saglabāšanā.
   - Kāda šobrīd ir situācija meža dzīvniekiem ar izdzīvošanu? - “Zemgale” jautāja Valsts meža dienesta Zemgales virsmežniecības Dobeles mežniecības mežzinim Guntim Šēferam.
   - Tie, kuri šo mūsu sarunu lasīs, varbūt teiks: tie te gudri runā, kaut gan neko nezina. Daļēji tam varētu piekrist. Bet arī tie citi, kuri bieži staigā pa mežu, domā, ka viņi visu zina. Ja tā, tad arī viņiem vajadzētu adekvāti rīkoties – atbilstoši Valsts meža dienesta rīkojumam par medību pārtraukšanu ar dzinējiem. 

Ausmas Smiļģes teksts / foto28.01.2011